Mira Kejžar
1926–2002
Mira Kejžar se je rodila v Zgodnjih Danjah. Že zelo majhna je pokazala navdušenje in talent za risanje in klekljanje. Oče ji je zgodaj umrl, z mamo in dvema sestrama so se preživljale s kmetovanjem in klekljanjem – po prvi svetovni vojni so klekljale za nemški trg. Hodila je v osnovno šolo v Zabrdu. Pred in po pouku je klekljala in prerisovala vzorce za sovaščanke.
Leta 1945 se je zaposlila v Kranju v tekstilni tovarni, se ob delu izobraževala in klekljala. Tudi s podporo moža se je kmalu posvetila študiju in najprej končala Šolo za umetno obrt (smer čipkarstvo). Leta 1954 se je z družino preselila v Železnike, kjer je bila strokovna učiteljica klekljanja na Čipkarski šoli. Risala je vzorce za učenke in podjetje DOM iz Ljubljane. Šolo so leta 1960 zaprli, Mira pa je odšla na študij likovnega pouka in zgodovine na Višjo pedagoško v Ljubljano, kjer je leta 1962 tudi diplomirala. Po njeni diplomi so se Kejžarjevi preselili v Škofjo loki, Mira je od takrat naprej na OŠ Petra Kavčiča poučevala zgodovino, likovni pouk, tehnični pouk in ročna dela.
Vseskozi je vodila klekljarske krožke v Železnikih, Škofji Loki in Ljubljani. Še v pokoju, med letoma 1992 in 1994, je vodila šolo za učiteljice klekljanja in mentorice v Škofji Loki. Izdala je prvi kljeklarski priročnik, zbrala je izjemno število vzorcev. Leta 2000 ji je Obrtna zbornica Slovenije na 13. Bienalni razstavi Domače in umetnostne obrti podelila najvišjo nagrado Republike Slovenije na področju domače in umetnostne obrti – zlato vitico.
Vir fotografij: J. Bogataj, Mojstrovine Slovenije (foto Janez Pukšič) in osebni arhiv Vide Kejžar
Več:
Tadeja Primožič: Življenje s klekljano čipko (članek)