Katarina Grobolšek
1879–1964
Katarina Grobolšek je bila rojena v Pungertu leta 1879. Poročila se je v Litijo, a je njen mož kmalu odšel v Ameriko. Ostala je sama s sinom in da bi lažje preživela, je šla v babiško šolo. Babiški poklic je opravljala v Škofji Loki v letih med 1912 in 1953 – uradno je bila starološka babica, a je delala na širšem območju Loškega.
Nekaj časa sta s sinom živela pri Ziherlu pri kamnitem mostu, kasneje sta zgradila hišo v Starem Dvoru, na Kidričevi. Delala je v težkih razmerah, med prvo svetovno vojno je živela v revščini, plačilo za babiško delo je bilo ponavadi izplačano v hrani ali kar kot kosilo po krstu novorojenca ali novorojenke.
Leto 1939 ji bilo zanjo še posebej žalostno – umrli so ji sin, brat in sestra. Od takrat se je oblačila samo v črno, ljudje pa so jo klicali ta črna bab’ca ali ta črna Katra.
Med drugo svetovno vojno je na svoji poteh veljala za sumljivo – vojaki so jo večkrat ustavili in ji pregledali babiško torbo. V svoji babiški karieri je bila dvakrat napadena, zato je za samoobrambo nekaj časa imela pri sebi revolver, kasneje pa bodalo.
Vodila je svojo knjigo porodov in popisala jih je 4000, kar je verjetno rekordno število. Knjiga je bila po njeni smrti uničena. Delala je 41 let, v pokoju pa je prejemala preživnino – miloščino, ne pokojnine.
Vir fotografije: Babištvo na Loškem
Več:
Tone Košir, Babištvo na Loškem: pregled od začetkov do leta 2000 (knjiga)