Dr. Marija Bračko
1914–2004
Že zelo zgodaj je bila odločena, da bo zdravnica. Študirati je začela na ljubljanski Medicinski fakulteti in nadaljevala v Beogradu, kjer je diplomirala leta 1939. Na Dunaju je leto in pol specializirala pediatrijo. Leta 1944 se je z družino preselila v Maribor, od tam pa aprila naslednje leto na Gorenjsko.
Na vsem Loškem sta v zadnjih vojnih letih delala samo dva zdravnika: dr. Valerija Strnad v Železnikih in dr. Albert Homan v Škofji Loki. Zato so loške oblasti pregovorile dr. Marijo Bračko, da je ostala. Dali so ji stanovanje, del katerega je preuredila v ordinacijo. Začela je delati v izjemno skromnih razmerah, primanjkovalo je zdravil in sanitetnega materiala. V ordinaciji ni imela tople vode, prostore so ogrevali s pečjo na žaganje. Sedem let je bila edina stalna zdravnica v Škofji Loki, kjer je živelo skoraj 15.000 prebivalcev. Do izraza so prišle njena strokovna razgledanost in organizacijske sposobnosti.
Med letoma 1946 in 1952 je vodila gradnjo prvega zdravstevnega doma v Škofji Loki in postala tudi prva upravnica. To funkcijo je opravljala do srede leta 1961. Po več kot 40 letih dela v ZD se je leta 1975 upokojila, a z delom ni prenehala. Svoje znanje in izkušnje je še štiri leta posvečala varovancem Centra slepih, slabovidnih in starejših v Škofji Loki.
Postavila je trdne temelje loškemu osnovnemu zdravstvu. Za svoje nesebično delo je prejela številna priznanja in leta 1992 postala častna občanka Občine Škofja Loka.
Vir fotografij: osebni arhiv Mete Bračko
Več:
Irena Prevc Hajdinjak: Dr. Marija Bračko (Železne niti, članek)
Loški muzej: Silva Kašman por. Crnić: medicinska sestra Marije Bračko (video)