Umetnost in ustvarjanje za boljše življenje v varnih hišah

Varne hiše so ključne ustanove, večinoma nevladne organizacije, ki v Sloveniji zagotavljajo varen prostor in podporo žrtvam nasilja, predvsem ženskam in njihovim otrokom. Te ustanove se posvečajo zagotavljanju varnosti, psihosocialne pomoči in podpore pri urejanju pravic v različnih postopkih. V sodelovanju z društvom Varna hiša Gorenjske smo izvedle študijski krožek Tekstilna srečanja v varni hiši, za uporabnice in njihove otroke, da bi jim omogočili kakovostno preživljanje prostega časa.

Študijski krožek je vključeval predstavitev in delo z različnimi tekstilnimi tehnikami, s katerimi smo spodbujale skupno ustvarjanje odraslih in otrok. Namen krožka je, da članice pridobijo nove veščine za kakovostno preživljanje družinskega prostega časa, se vključijo v skupne aktivnosti in delijo svoje ustvarjalne tehnike. S posredovanjem konkretnih metod so članice usvojile spretnosti, ki jim bodo pomagale pri osebni rasti in razvijanju socialnih kompetenc.

Pomemben vidik študijskega krožka je tudi krepitev medosebnih odnosov. Sodelovanje in skupno ustvarjanje spodbujata občutek povezanosti in medsebojnega razumevanja. Poleg tega je nagrajujoče tudi zavedanje, da so izdelki rezultat lastnega truda, kar pozitivno vpliva na samozavest in samopodobo članic študijskega krožka.

Naš cilj je bil tudi, da ob zaključku krožka oblikujemo zbirko metod, primernih za skupno tekstilno ustvarjanje otrok in odraslih. Te metode so predstavljene v publikaciji in posredovane strokovnim sodelavkam varnih hiš, da bodo lahko nadaljevale s tovrstnimi dejavnostmi. Publikacija je javno dostopna na našem spletnem mestu.

Pomemben element našega študijskega krožka je tudi trajnostni razvoj. Uporabljale smo reciklirane materiale, s čimer smo v naše delo vključile tudi vidik varovanja okolja in trajnostne rabe virov ter trajnostnih praks, kar razumemo kot prispevek v smer bolj trajnostne prihodnosti.

Poleg vseh naštetih koristi pa poudarjamo tudi, kako pomembna je pomoč z umetnostjo. Ustvarjalne dejavnosti namreč niso le način preživljanja prostega časa, temveč so tudi orodje, ki pomaga pri predelavi travm. Umetnost odpira vrata v svet novih in boljših možnosti in daje glas tistim, ki običajno niso prisotni v javnem prostoru.

Varne hiše torej niso le zavetje, ampak tudi prostor za rast, učenje in okrevanje. Z našim študijskim krožkom želimo prispevati k temu poslanstvu in pomagati ženskam ter njihovim otrokom na poti k svetlejši prihodnosti.

Zbirko metod, za katero si želimo, da bi jo pri svojem delu ali v svojem prostem času uporabil še kdo, najdete TUKAJ.

Študijski krožek Tekstilna srečanja v varni hiši je sofinanciran s strani Ministrstva za vzgojo in izobraževanje ter Občine Škofja Loka.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja