V Škofji Loki smo v preteklem šolskem letu izvedle študijski krožek Jezikovna srečanja, skupnostni tečaj slovenščine. Namenjen je bil priseljenkam in begunkam, ki so v Slovenijo prišle v zadnjih letih. Neformalni programi učenja slovenščine ne le pomagajo izboljšati jezikovne kompetence, ampak tudi krepijo vezi v skupnosti. Skupnostni tečaj slovenščine, ki ga organizira Zavod Tri, je primer, kako lahko učenje jezika prispeva k trajnostnemu razvoju in socialnemu vključevanju.
Potreba po vključevanju skozi učenje jezika
Podatki iz škofjeloških osnovnih šol in vrtca kažejo, da se vsako leto v lokalno skupnost vključi približno trideset novih družin. Potreba po delavcih in delavkah v industriji, avtoprevozništvu in skrbstvenih poklicih spodbuja priseljevanje, od februarja 2022 pa je k nam prišlo tudi nekaj begunk in beguncev iz Ukrajine. Obstoječi formalni programi vključevanja in učenja jezika (ZIP) že nekaj časa ne zadostijo potebam – interes za učenje slovenščine je tako velik, da ljudje na formalni jezikovni tečaj pogosto čakajo več kot eno leto.
V tem kontekstu so neformalni tečaji slovenščine ključni. Zavod Tri s svojimi programi ponuja različne možnosti vključevanja in opolnomočenja ljudi, ki so se priselili v Škofjo Loko, ter pomaga razvijati lokalno skupnost za medkulturno sobivanje.
Metode učenja: Učenje skozi igro in interakcijo
Skupnostni tečaj slovenščine je zasnovan tako, da učne vsebine črpa iz konkretnih življenjskih izzivov, s katerimi se ljudje ob selitvi v novo okolje soočijo. Preko učenja jezika udeleženke spoznavajo svoje novo okolje in delovanje slovenskega sistema (zdravstva, izobraževanja, zaposlovanja …). Izbrane metode so predvsem interaktivne, na primer igre, ki spodbujajo govorjenje in učenje z udeležbo. V skladu z načeli vzgoje in izobraževanja za trajnostni razvoj se tečaj osredotoča na medkulturni dialog, jezikovno raznovrstnost in spoštovanje občečloveških vrednot. To ustvarja spodbudno delovno in učno okolje, ki hkrati krepi kakovostne medosebne odnose in razvoj socialnih kompetenc.
Povezovanje skozi zgodbe
Posebnost tega tečaja je tudi poudarek na pripovedovanju in deljenju zgodb. Udeleženke delijo svoje osebne, izmišljene ali ljudske zgodbe. To ni samo vaja v jeziku, ampak tudi način za vzpostavljanje novih socialnih vezi in krepitev komunikacijskih kompetenc. Na ta način tečaj spodbuja tudi literarno izražanje v različnih jezikih, kar je pomemben del medkulturnega razumevanja. (Zbirko pravljic, ki so jih napisale udeleženke letošnjih srečnanj, najdete na tej povezavi.)
Učenje jezika za odrasle
Malcolm Knowles, ki je eden najvidnejših teoretikov andragoškega pristopa, poudarja, da odrasli učenci potrebujejo praktično in aplikativno znanje, ki ga lahko takoj uporabijo v svojem življenju. To vključuje učenje jezika skozi resnične in uporabne kontekste, kot je npr. spoznavanje lokalnih institucij in sistemov ter uporaba jezika v vsakdanjih situacijah .
Poleg tega je pomembno, da odrasli učenci in učenke svoje bogate življenjske izkušnje lahko prinesejo in prenesejo v učni proces. Na našem tečaju slovenščine to pomeni, da udeleženke ne le pridobivajo nove jezikovne veščine, ampak tudi delijo svoje kulturne izkušnje in osebne zgodbe, kar bogati učni proces za vse udeleženke. Jack Mezirow, znan po svoji teoriji transformativnega učenja, poudarja pomen refleksije in kritičnega razmišljanja, kar je tudi del našega programa, saj udeleženke spodbujamo, da pišejo in razpravljajo o svojih zgodbah v maternem in slovenskem jeziku .
Učenje skozi igro in participativne metode, ki jih uporabljamo, je prav tako podprte z raziskavami. Jane Vella v svoji knjigi “Learning to Listen, Learning to Teach” opisuje pomembnost interaktivnega učenja in participacije, kar povečuje angažiranost učečih se in izboljšuje učne rezultate .
Partnerstva in skupnostno delovanje
Zavod Tri pri organizaciji tečaja sodeluje s številnimi lokalnimi partnerji – šole in vrtci so ključni pri pridobivanju udeleženk, občina vsaj enkrat letno skliče svet za vključevanje, sodelujemo tudi z muzejem in knjižnico, zdravstvenim domom ter drugimi. Pri poučevanju jezika in ustvarjalnih aktivnostih se nam pogosto pridružijo tudi prostovoljke.
Izobraževalni cilji
S študijskim krožkom smo prispevale k izboljšanje pisnega in ustnega izražanja udeleženk v slovenskem jeziku. Z udejstvovanjem na tečaju in v drugih aktivnostih Zavoda Tri so udeleženke vzpostavile nove socialne vezi in krepile komunikacijske kompetence. Njihove zgodbe so zapisane in objavljene na spletu. Tako so prispevki tečajnic dostopni širši javnosti, kar bo prispevalo k boljšemu razumevanju in vrednotenju prispevka priseljenk in priseljencev v lokalni skupnosti.
Skupnostni tečaj slovenščine, ki ga organizira Zavod Tri, je pomemben prispevek k integraciji in opolnomočenju priseljenk v Škofji Loki. S poudarkom na medkulturnem dialogu, učenju skozi igro in interakcijo ter krepitvi socialnih vezi skozi pripovedovanje zgodb tečaj ne le izboljšuje jezikovne spretnosti udeleženk, ampak tudi bogati lokalno skupnost. Takšne pobude so ključne za ustvarjanje varnega, ustvarjalnega in solidarnega življenjskega okolja za vse.
LETOŠNJO ZBIRKO ZGODB, NAPISANIH NA JEZIKOVNIH SREČANJIH, NAJDETE TUKAJ.


Viri:
- Knowles, M. S. (1980). The Modern Practice of Adult Education: From Pedagogy to Andragogy. Englewood Cliffs: Prentice Hall/Cambridge.
- Mezirow, J. (1991). Transformative Dimensions of Adult Learning. San Francisco: Jossey-Bass.
- Vella, J. (2002). Learning to Listen, Learning to Teach: The Power of Dialogue in Educating Adults. San Francisco: Jossey-Bass.
Študijski krožek Jezikovna srečanja je sofinanciran s strani Ministrstva za vzgojo in izobraževanje ter Občine Škofja Loka.