Povezovanje skozi umetnost in trajnostni razvoj v študijskem krožku TEKSTILKE

Škofja Loka je znana po svojih rokodelkah, rokodelcih, umetnicah in umetnikih. Čeprav so razstave in umetniški tečaji dostopni, pogrešamo srečanja, namenjena raziskovanju, povezovanju, deljenju znanja in procesu ustvarjanja, ne pa zgolj končni produkciji izdelkov. Zato smo študijski krožek Tekstilke skupina žensk, ki raziskujemo in delimo svoja znanja na področju tekstila in kombiniranju različnih umetniških tehnik.

V študijskem krožku Tekstilke so izpostavljeni naslednji vidiki: večkulturno, medgeneracijsko in kreativno sodelovanje. Članice prihajajo iz različnih držav, kot so Moldavija, ZDA, Rusija, Ukrajina, Bosna in Hercegovina ter Slovenija, in so stare od 30 do 70 let. Srečanja so potekala enkrat do dvakrat mesečno od oktobra 2023 do julija 2024.

Načelom trajnostnega razvoja sledimo z razvojem socialnih veščin vseh članic. Spodbujamo sodelovanje, deljenje znanja, učenje učenja ter krepimo medosebne odnose, samozavest in zdravo samopodobo. Še posebej pomembno je negovanje duševnega zdravja, saj socialna izključenost, tako pri ljudeh z migrantskim ozadjem kot pri starejših, pomembno vpliva na slabšanje duševnega zdravja. Poleg tega sledimo načelom trajnostnega razvoja tudi z uporabo recikliranih materialov. Tako članice ne le pridobivajo nove veščine, temveč se tudi zavedajo pomena trajnostne rabe virov.

Predvideni izobraževalni cilji krožka so usmerjeni v učenje različnih tekstilnih in likovnih tehnik, preko katerih članice izražajo svoje razmišljanje. Naučile smo se pripravljati učne procese za druge članice ter pripravljati učne materiale. Poleg tega smo se spoznale z različnimi umetniškimi praksami na razstavah, ki smo jih bomo obiskale. Bile smo v Muzeju v Žireh, kjer nam je vodička predstavila tekstilno kulturno dediščino, obiskovale razstave v Galeriji Ivana Groharja, ki je del Loškega muzeja, razstave v Rokodelskem centru DUO Škofja Loka. Udeležile smo se odprtja skupnostne razstave Izdelek kot sprememba, ki jo je pripravil Zavod Oloop. Na odprtju smo se družile s predstavnicami različnih tekstilnih skupnosti, sodelovale smo na delavnici, ki jo je pripravila mojstrica turškega vezenja iz Društva Anatolija.

Dokumentirale smo metodologijo različnih tekstilnih umetniških tehnik, ki je dostopna na spletnem mestu Zavoda Tri. Na ta način širši javnosti predstavljamo pomen skupnostnega raziskovanja tekstilne umetnosti.

Pri študijskem krožku Tekstilke pomemben vidik predstavlja pomoč z umetnostjo. Mentoricam in članicam študijskega krožka tekstilno ustvarjanje v varnem okolju ne pomeni zgolj načina preživljanja prostega časa. Na študijskem krožku spoznamo tudi načine, ki nam pomagajo premagovanju težkih situacij in ustvarjanju boljšega jutri.

Naš študijski krožek TEKSTILKE tako združuje ženske različnih kultur in generacij, da skupaj ustvarjamo, se učimo in delimo svoje znanje. S tem ne le bogatimo lokalno skupnost, temveč tudi prispevamo k bolj vključujoči in trajnostni prihodnosti za vse.

Zbirko metod, za katero si želimo, da bi jo pri svojem delu ali v svojem prostem času uporabil še kdo, najdete TUKAJ.

Študijski krožek Tekstilke je sofinanciran s strani Ministrstva za vzgojo in izobraževanje ter Občine Škofja Loka.

1 thoughts on “Povezovanje skozi umetnost in trajnostni razvoj v študijskem krožku TEKSTILKE

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja